پایگاه خبری دست دوز - خبر فناوری

پایگاه خبری دست دوز - خبر فناوری

 

 

محققان پارچه ای ابداع کرده اند که یک طرف آن بدن را گرم و طرف دیگر بدن را خنک می کند.

"

 

مفهوم پایداری گرایش جدیدی است که توسط غول تولید پوشاک جهان یعنی H&M با عنوان “داستان های نوآوری” راه اندازی شده است.

 

 

برای محافظت بیشتر در هنگام تصادف با موتورسیکلت چندین شرکت در حال توسعه فناوری کیسه هوا برای موتورسیکلت ها هستند از جمله یک شلوار جین بادی که برای محافظت از پاهای موتورسوار طراحی شده است.

 

 

منسوجات فنی(Techno Textiles) پارچه هایی هستند که فناوری ها و قابلیت های جدید را در یک پارچه سنتی ادغام کرده اند.

 

 

براساس یک نظر سنجی که اخیراً برگزار شده، کسانیکه اینترنتی خرید می کنند تقریباً ۷۰% پوشاکی که سفارش میدهند را برمی گردانند.

 

اوت درای یک نوع پارچه ضد آب است که مجوز ثبت اختراع آن در اختیار شرکت تولید کننده لباس ورزشی کلمبیا (Columbia Sportswear) است و انحصاراً توسط این شرکت تولید می شود. در واقع اوت درای به روزرسانی موفق تکنولوژی خط تولید آمنی درای (Omni-Dry) شرکت کلمبیا محسوب می شود؛ اوت درای با فناوری های جدیدی ادغام شده که این امکان را فراهم می کنند تا مواد ضد آب مستقیماً با لایه های بیرونی کفش، کاپشن، دستکش و انواع دیگر لباس های بیرون پوش ترکیب شوند. پیش از این فناوری های ضد آب قادر نبودند تا بدون استفاده از مواد شیمیایی نامطمئن با مواد دیگر ترکیب گردند و همین باعث غرق آب شدن محصولات و اشکالات نامطلوب دیگر می شد.

 

برش پوشاک به فرآیند جداسازی بخش های مختلف پارچه به اجزای متشکله لباس براساس اندازه و شکل قطعات الگوی ترسیم شده بر روی یک نشانگر اشاره دارد. بخش برش در پشت صحنه صنعت تولید پوشاک فعالیت می کند و شامل انجام فرآیندی است که مستلزم دقت بسیار است.

 

 

در دوران باستان مردم با دست‌هایشان کار می کردند. آنها هر کاری را بدون داشتن هیچ کمکی انجام می دادند. بعدها شروع به انجام کارهای ساده (و بعداً پیچیده تر) کردند، کم کم ماشین آلاتی مثل چرخ های آبی برای بیرون آوردن آب از چاه ها و کانال ها به خدمت گرفته شدند، از آسیاب های بادی و آبی برای آسیاب ذرت و گندم استفاده می شد.

 

شستشو تکنیکی است که در صنعت پوشاک و لباس آماده به منظور زیباتر کردن ظاهر محصول و افزایش راحتی آن به کار گرفته می شود.

 

صمغ زدایی ابریشم

صمغ زدایی (Degumming) فرآیند حذف سریسین یا صمغ ابریشم است. هدف اصلی از صمغ زدایی ابریشم، آشکار کردن ظاهر نرم و درخشان الیاف ابریشمی با حذف سریسین و هرگونه ناخالصی های جمع شده در الیاف در هنگام ابریشم تابی است. سریسین یکی از اجزای مهم ابریشم محسوب می شود.