پایگاه خبری دست دوز - صنعت نساجی و چرم کور نیازمند فناوری روز است

صنعت نساجی و چرم کور نیازمند فناوری روز است

 

عضو انجمن صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم البرز رفع عقب ماندگی و بازگشت این صنایع به رونق سال های قبل از تحریم ها در کشور را مستلزم ترغیب و تشویق کارآفرینان به سرمایه گذاری همراه با حمایت دولت در به روز رسانی فناوری این صنایع عنوان کرد.

به گزارش دست دوز نیوز، جلال حسینی خواه روز  شنبه در گفت و گوی اختصاصی باخبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بهره گیری از فناوری نوین در صنعت پوشاک و محصولات چرمی قادر خواهیم بود  در بازار صادرات جهانی از جایگاه ویژه ای برخوردار شویم.
وی، توسعه صادرات کشور به ویژه در بحث پوشاک و محصولات چرمی را گامی مهم در کاهش تدریجی به اتکا  اقتصاد نفتی ذکر کرد و توجه خاص به این صنعت را  حرکتی راهگشا و رو به جلو در توسعه و پویایی اقتصاد کشور دانست.

حسینی خواه با اشاره به مشکلات عدیده ناشی از تحریم ها در بستر تولید و صادرات پوشاک و محصولات چرمی گفت:  ضروری است در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی‌ زیرساخت های لازم برای رونق صادرات غیر نفتی را مهیا کنیم و در بازار های صادرات منطقه و جهان حضوری پر رنگ داشته باشیم.

 صنعت چرم گوسفندی ایران در دنیا همتا ندارد

 


عضو انجمن صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز با اظهار این مطلب که کارشناسان صنعت چرم در سراسر جهان به این باور رسیده اند که چرم گوسفندی ایران از لحاظ لطافت و مرغوبیت  در دنیا همتا ندارد، ادامه داد:  بزرگی و حجیم  بودن دنبه گوسفند ایرانی موجب شده تا  چربی پوست گوسفند جذب دنبه آن شود و به همین جهت چرم گوسفندی ایران نسبت به  چرم سایر مناطق دنیا بسیار مرغوبتر است ، ضمن آنکه درصورت خیس شدن نیز بوی بد نمی دهد. 
حسینی خواه با ذکر این موضوع که در گذشته محصولات صنایع چرم ایران در دنیا خریداران فراوانی داشت، افزود: کم توجهی ها در چند دهه گذشته باعث شده بخش عمده بازار پوشاک چرمی  توسط  ترکیه و ایتالیا قبضه شود.
وی با اظهار این نکته که از زمان های دور محصولات صنایع چرم ایران در دنیا خریداران فراوانی داشت، اظهار امیدواری کرد با حمایت دولت و اختصاص تسهیلات کم بهره بستر مناسبی برای تحول در صنعت نساجی ، پوشاک و چرم کشور مهیا شود.

عضو انجمن صنایع همگن نساجی ، پوشاک وچرم البرز تصریح کرد: وقت آن فرا رسیده تا با بهره گیری از توان کارشناسان شرکت های دانش بنیان و استفاده از نظرات اساتید علم اقتصاد در مسیر پویایی این صنعت چرم و پوشاک گام برداریم تا ضمن ارز آوری مکفی و جهش تولید ، زمینه ایجاد هزاران فرصت جدید شغلی فراهم شود.

 ضرورت حذف درآمد نفتی از سبد اقتصاد
حسینی خواه،  تلاش حاکمیت در فاصله گرفتن تدریجی از درآمد نفت را نشانه هموار شدن مسیر رونق اقتصاد دانست و اظهار امید واری کرد بابهره گیری دولتمردان از اساتید و کارشناسان برجسته علم اقتصاد، جامعه از معضل وابستگی به اقتصاد نفتی رهایی یابد. 
وی گفت: برای ایجاد تحول در رونق و جهش تولید ضروری است از حضور و خودنمایی نفت در مهره های شطرنج اقتصاد کشورمان جلوگیری شود و با حذف تدریجی آن از سبد اقتصاد به تحول در حد انتظار جامعه دست یابیم.
وی اظهار داشت: نیم قرن است که نفت بخش عمده اقتصاد جامعه را یدک می کشد و در سال های اخیر با تشدید تحریم ها و علیرغم کاهش صادرات نفت، این چالش همچنان با نقشی کمرنگ تر از سال های گذشته به عنوان یک مشکل حاد خود نمایی می کند. 

اجازه دهیم آیندگان از ثروت عظیم منابع نفتی بهره مند شوند
حسینی خواه با تاکید بر ضرورت رهایی از وابستگی اعتبارات عمرانی و جاری به در آمد های نفتی افزود: با کاهش تدریجی صادرات نفت خام‌ اجازه خواهیم داد تا آیندگان نیز از این ثروت عظیم خداد دادی بهره مند شوند.
وی ادامه داد: تجربیات گذشته بیانگر این واقعیت تلخ است که تکیه اقتصاد بر درآمد نفتی همواره با یک سری کم‌توجهی ها به دستاورد های علمی و پژوهشی در مسیر پویایی صنعت و کشاورزی همراه بوده است.

 با تشدید تحریم ها شعار «ا می توانیم» در اذهان جاری شده است
حسینی خواه  گفت: با تشدید تحریم ها دانسته هایمان در شعار با محتوای «ما می توانیم» به عنوان یک باور در اذهان و افکار عمومی جاری شده است.
عضو انجمن صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم البرز اظهار امیدواری کرد: همراه با حرکت های گام به گام درجهت رهایی تدریجی از وابستگی اقتصاد به نفت ، از معضل حاد واردات بی رویه انواع کالاهایی که توان تولید آن را داریم نیز رها شویم و با تکیه به توانایی نخبگان و دانشمندان کشور باور «خواستن توانستن است» را  در جامعه تقویت و حاکم کنیم.

حضور دانشگاهیان در صحنه‌ صنعت بستر ساز جهش تولید
حسینی خواه‌ استفاده از طرح های دانشجویان نخبه و شرکت های دانش بنیان را بستر ساز تحول در صنعت ذکر کرد و افزود: حضور فعال و مستمر اساتید و پژوهشگران در صحنه صنعت، مسیر رونق و جهش تولید را هموار می کند. 

استان البرز دارای بیش از ۱۵۰ واحد تولیدی نساجی ، پوشاک و چرم است که بخشی از تولیدات این استان به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

استان های  تهران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، البرز، همدان و اصفهان از تولیدکنندگان عمده  محصولات چرمی کشور هستند که استان البرز  رتبه چهارم کشور در تولید این محصولات دارد.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.