پایگاه خبری دست دوز - مخالفت صریح هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران با دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک، کیف و کفش

مخالفت صریح هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران با دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک، کیف و کفش

یک‌صد و چهل و ششمین جلسه هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران ساعت ۹ روز دوشنبه نهم اسفندماه در در محل خانه تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

*الهام صمدی

به گزارش دست دوز نیوز، در ابتدای این نشست، مصطفی طالقانی، رییس هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به سابقه تدوین دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک، کیف و کفش و نحوه فعالیت برندهای خارجی و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران گفت: “بر مبنای مکاتبه معاونت عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ویرایش نوزدهم این دستورالعمل اکنون به سازمان‌های دولتی برای نظرخواهی فرستاده شده است. نکته مورد بحث این است که تشکل‌های صنعتی و اتحادیه‌های صنفی در همان ویرایش‌های اول هم ایرادات اساسی به این دستورالعمل داشتند و با مفاد آن ابراز مخالفت نمودند. ولی در حال حاضر دوباره این طرح به جریان افتاده است و تشکل‌ها هم در جریان ویرایش‌های قبلی نبوده‌اند”.

رئیس هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران افزود: “بخشی از این آیین‌نامه که مختص کیف و کفش است چنانچه اجرایی شود به زیان صنعت کفش کشور خواهد بود.” طالقانی ادامه داد: “با اجرای این آیین‌نامه، پای محصولات برندهای خارجی به‌ویژه برندهای چینی به کشور باز می‌شود و دوباره رقبای خارجی کفش‌های استوک‌شان را با قیمت پایین در بازار ایران ارایه می‌کنند و ضربه سنگینی به صنعت کفش ما خواهد خورد.” به گفته او بیشتر تشکل‌های فعال در صنعت کیف و کفش با این آیین‌نامه مخالف‌اند: “با مشاوره دوستان نامه‌ای خطاب به آقای برادران معاون وزیر نوشتیم و درخواست جلسه اظطراری شد که تا امروز واکنشی به این نامه نداشته‌اند.”

محمد عرب رییس کمیسیون صادرات جامعه نیز در این باره گفت: “دولت باید بداند اگر بازار را در اختیار خارجی‌ها بگذاریم دیگر صاحب صنعت نخواهیم بود.” عرب اضافه کرد: “نساجی و صنعت پوشاک موتور صنعت کشور است و بسیاری از صنایع به آن وابسته‌اند. اگر این صنعت از رونق بیفتد اقتصاد کشور آسیب می‌بیند.”

رییس کمیسیون صادرات جامعه تصریح کرد: “با تسهیل واردات، کفش استوک و از مد افتاده ارزان‌قیمت وارداتی که از رده خادج شده اما چون نام یک برند معروف خارجی روی آن خورده، در اینجا مشتری پیدا می‌کند.”

پس از بحث و بررسی موضوع مقرر شد اعضا از طریق همگرایی با تشکل‌های صنعتی و اتحادیه‌های صنفی زنجیره ارزش چرم و کفش و از طریق راه‌های مختلف به‌ویژه از کانال اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و سایر راه‌های قانونی، اعلام مخالفت با دستورالعمل ساماندهی واردات را پیگیری کنند.

هم‌چنین مصوب شد کمیسیون ارتباطات و تشکل‌های جامعه، سازوکاری پیش‌بینی کند که این موضوع و دیگر موضوعات مهم در گفت‌وگو با روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها، رسانه‌ای شود و از فشار رسانه‌ها برای دستیابی به خواسته‌های قانونی بهره گرفته شود.

 

در موضوعی دیگر، محمدرضا داورپناه با ارایه گزارشی درباره نمایشگاه ایران‌پلاست گفت: “شرکت‌کنندگان ایران‌پلاست بیشتر صنایع پایین‌دستی‌اند و در آخرین جلسه هیات‌مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر مقرر شد برای برگزاری نمایشگاه بصورت متمرکز با محوریت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران تلاش شود.” داورپناه افزود: “قرار شده از ظرفیت اتاق بازرگانی برای حمایت از این کار استفاده کنیم.”

 

علی لشگری، عضو هیات‌رییسه در ادامه این جلسه گزارشی از پیگیری مفاد نامه جامعه به معاون اقتصادی رییس‌جمهور درخصوص چالش‌ها و مشکلات مبتلابه صنعت کفش ارایه داد و گفت: “معاونت محترم اقتصادی، نامه را برای بررسی کارشناسی به تیم مشاوران معاونت ارجاع داده بودند و در جلسه‌ای که در تاریخ پنجم اسفندماه بههمراه دبیر جامعه با این مشاوران ایشان داشتیم موضوع را برسی کردیم تا اطلاعات پخته‌تری در دسترس معاونت اقتصادی قرار دهند.”

لشگری افزود: “در این جلسه پیشنهاد شد تا از میان ۱۲ موضوع مندرج در نامه، روی دو موضوع ماده ۳۸ تامین اجتماعی و کمبود مواد اولیه تمرکز کنیم و بطور متمرکز برای رفع مسایل و مشکلات پیرامون آن‌ها تلاش شود.”

 

روز یکشنبه هشتم اسفندماه جلسه‌ای با حضور مسئولان ذیربط و تشکل‌های صنایع تکمیلی به دعوت انجمن صنایع پلیمر ایران در محل شرکت بورس کالای ایران برگزار شد تا نسبت به شیوه قیمت‌گذاری پایه DOP در بورس کالا تصمیم‌گیری گردد.

حسین عرب، رییس کمیسیون بازرگانی جامعه صنعت کفش درباره همین جلسه گفت: “جلسه با حضور مسئولان بورس کالا، نماینده وزارت صنایع، نماینده سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، رییس انجمن ملی صنایع پلیمر و نمایندگان تشکل‌های پایین‌دستی و تکمیلی از جمله جامعه صنعت کفش ایران، برگزارشد و شیوه‌های مختلف قیمت‌گذاری که از طرف حاضران مطرح بود، بررسی شد.”

به گفته عرب، در این جلسه پیشنهاد جامعه صنعت کفش در این جلسه به پذیرش و تصویب حاضران در جلسه رسید: “بر اساس این شیوه قرار شد قیمت تمام‌شده محصول به‌علاوه هفت‌ونیم‌درصد هزینه سربار مستقیم و غیرمستقیم به‌علاوه ده‌درصد سود را برای تعیین قیمت پایه دی‌اُپی در بورس کالا در نظر بگیرند و در هر بار عرضه قیمت پایه بر اساس همین فرمول به‌روز شود.”

او افزود: “این شیوه قیمت‌گذاری در عرضه این هفته اعمال شد و قیمت پایه دی‌اُپی هشت درصد نسبت به هفته‌های گذشته کاهش داشت.”

بر این اساس اعضای هیات‌مدیره جامعه صنعت کفش خواستار تدبیری شدند تا در ادامه روند شفاف‌سازی قیمت مواد اولیه مورد نیاز صنعت کفش، قیمت گرانول پی.وی.سی نیز به‌صورت هفتگی از طریق انجمن تولیدکنندگان گرانول، به اطلاع تولیدکنندگان صنایع تکمیلی برسد.

 

در ادامه جلسه، اعضای هیات‌مدیره جامعه در این جلسه از محمد عرب که به‌تازگی نشان امین‌الضرب را از اتاق بازرگانی تهران دریافت کرده، تقدیر کردند. محمد عرب در همین ارتباط گفت: “همه هم و غم من از گذشته اعتلای صنعت کفش ایران بوده است و هنه تلاشم در راستای پیگیری این هدف است.”

او با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در گروه صنعتی شیما، گفت: “واحد تحقیق و توسعه شیما بسیار متمرکز روی مواد و ترکیب آن‌ها مطالعه می‌کند و هم‌اکنون موفق به ساخت ترکیب تازه‌ای شده‌ایم که در تولید زیره از آن بهره می‌بریم.” او هم‌چنین به تغییر فناوری تولید چرم مصنوعی و تولید با خط تولید به‌روز به‌عنوان یکی دیگر از دستاوردهای مجموعه صنعتی خود اشاره کرد.

در همین راستا، اعضای هیات مدیره با هدف توسعه دانش در صنعت کفش و صنایع مرتبط، بر راه‌اندازی واحد تحقیقات و پژوهش و حمایت از پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های مرتبط با صنعت کفش تاکید و تصریح کردند.

در این جلسه همچنین روح‌الله هادوی‌نیا، رئیس کمیسیون آموزش جامعه با اشاره به نشست مشترک با مدیرعامل شرکت تعاونی نمایشگاه بین‌المللی تهران به دعوت اتاق بازرگانی تهران گفت: در این جلسه عنوان شد که خود شرکت نمایشگاهها نیز تمایل دارد تا مکان فعلی نمایشگاه تهران بدلیل امکانات رفاهی و تجهیزاتی، حفظ شود و با توجه به مسائل ترافیکی ساعت کاری نمایشگاه تغییر یابد.

هادوی نیا ادامه داد: بنده در این نشست پیشنهاد دادم تا از طرف شرکت نمایشگاه‌ها تمکاناتی فراهم شود تا در طول سال، دو نمایشگاه امپکس برگزار شود. یکی با تمرکز بر مد و فشن و دیگری نیز همین نمایشگاه فعلی.

رئیس کمیسیون آموزش در ادامه نیز گزارشی از برگزاری دومین دوره آموزشی تزریق دستگاه پی‌یو داد و در ادامه تشریح برنامه‌های این کمیسیون اظهار داشت: در تلاش هستیم تا اقدامات اولیه جهت برگزاری همایش چشم‌انداز صنعت کفش در افق ۱۴۱۰ را با مشارکت صنعتگران، صاحب‌نظران و اساتید دانشگاه برگزار کنیم.

 

در بخش پایانی جلسه، مهدی عبداللهی نماینده جامعه در ستاد نمایشگاه امپکس، گفت: در اولین اقدام جهت برنامه‌ریزی امپکس ۱۴۰۱ ستاد نمایشگاه طی مکاتبه‌ای خواستار برگزاری نمایشگاه سال آینده در آبانماه شد. همچنین در جلسه ستاد مصوب شد تا در راستای شفاف‌سازی، حساب‌های مالی سال جاری ستاد، حسابرسی شود

عبدالهی همچنین در ارتباط با موضوعات مربوط به مسائل مشکلات ناشی از ورود کفش‌های قاچاق به کشور پیشنهاد داد تا جامعه صنعت کفش ایران طی مکاتبه‌ای با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا، درخواست امحای کالای کفش قاچاق و جلوگیری از ورود آن به بازار را ارائه نماید.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.