پایگاه خبری دست دوز - آنفلوآنزا ویروس غالب در کشور / اعلام سوش‌های در گردش این بیماری

آنفلوآنزا ویروس غالب در کشور / اعلام سوش‌های در گردش این بیماری

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد، گفت: در حال حاضر ویروس غالب در کشور، آنفلوآنزا است.

به گزارش دست دوز نیوز، دکتر طلعت مختاری آزاد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت واریانت‌های در گردش کووید ۱۹ و همچنین وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کشور، گفت: یکی از خصوصیات ویروس کرونا این بود که مرتبا تغییر کند. با این حال آخرین ویروس کرونایی که در کشور شناسایی شد، BA۵ بود که از خانواده اُمیکرون بود و واریانت جدیدی از ویروس کرونا، فعلا در ایران نداشتیم یا اینکه حداقل در آزمایشگاه‌هایی که تعیین توالی می‌کنیم، نوع جدیدی از ویروس را شناسایی نکردیم.

وی افزود: در عین حال کشورهایی مانند هند و بنگلادش یک واریانت جدید به نام BBX شناسایی کردند که طبق اعلام این کشورها خوشبختانه این واریانت خفیف بوده است. واریانت‌های جدید دیگری هم از کروناویروس شناسایی شده، اما هیچ یک از آن‌ها به صورت همه‌گیری جهانی نبوده است. به این معنا که شیوع منطقه‌ای آن‌ها دیده می‌شود. با این حال هر آن شیوع جهانی واریانت جدیدی از کرونا امکان دارد.

سوش‌های در گردش آنفلوآنزا

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا ادامه داد: البته امسال آنفلوآنزا شیوعش را در ایران خیلی زود آغاز کرد. به طوری که در حال حاضر ویروس غالب ما در کشور، آنفلوآنزا است و سوش‌های در گردش آن عمدتا H۳N۲ و بعد هم H۱N۱ است. آنفلوآنزای نوع B شیوع خیلی کمتری دارد. از آنجایی که دو سال آنفلوآنزا نداشتیم، باعث شده که امسال به نوعی افزایش موارد آنفلوآنزا داشته باشیم. معمولا در آزمایشات انتظار داریم که از کل آزمایشاتی که انجام می‌شود، ۱۰ تا ۱۵ درصدش آنفلوآنزا باشد، اما وقتی بالای ۳۰ درصد آزمایشات با تشخیص آنفلوآنزا ارائه می‌شوند، نشان می‌دهد که اپیدمی آنفلوآنزا در کشور داریم. حتی گاهی ۴۰ تا ۵۰ درصد نمونه‌ها هم به آنفلوآنزا اختصاص یافته است، اما طبق آخرین نمونه‌هایی که برای ما ارسال کردند، ‌۳۶ درصدش آنفلوآنزا و تنها پنج درصد آن کووید ۱۹ بوده و مابقی هم سایر ویروس‌های سرماخوردگی بوده است.

وی با بیان اینکه به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوره شیوع کرونا مانند استفاده از ماسک و... ویروس آنفلوآنزا را طی دو سال اخیر نداشتیم، گفت: با فروکش کردن کرونا و همچنین میزان رعایت‌ها شاهد بروز آنفلوآنزا بوده‌ایم. حتی پیش‌بینی شده بود که ممکن است ویروس‌هایی که در زمان کرونا فروکش کرده بودند، حتی خارج از فصل‌شان هم دیده شود.

مختاری آزاد با بیان اینکه علامت و مشخصه اصلی آنفلوآنزا تب ناگهانی است، ‌ گفت: علائمی مانند تب، استخوان درد، بدن درد و ... در آنفلوآنزا دیده می‌شود. تب ناگهانی مشخصه اصلی آنفلوآنزا است، اما در کرونا اینطور نبود. البته اگر فرد مشکل و بیماری خاصی نداشته باشد، طی سه تا چهار روز بهبود می‌یابند، اما ممکن است سرفه‌شان برای مدتی ادامه داشته باشد. با این حال آنفلوآنزا هم جزو بیماری‌هایی است که کسانی که سن‌شان بالاست یا بیماری زمینه‌ای دارند، ‌برایشان مقداری می‌تواند خطرناک باشد.

اختلاط کرونا و آنفلوآنزا منتفی است

وی درباره اختلاط کرونا و آنفلوآنزا، گفت: اصلا چنین چیزی نداریم. اختلاط در بین آنفلوآنزاها و کروناها وجود دارد. به عنوان مثال اختلاط انسان با پرندگان، اختلاط ویروس‌های کرونا با خودشان و ... اما بحث اختلاط آنفلوآنزا با کرونا را تاکنون هیچ جایی گزارش نکرده است.

فعلا آینده کرونا قابل پیش‌بینی نیست

مختاری آزاد با بیان اینکه هنوز فروکش کردن و آندمیک شدن کرونا قابل پیش‌بینی نیست، ‌گفت: از طرفی بسیاری از اپیدمیولوژیست‌ها پیش‌بینی کردند که ممکن است در پایان پاییز با موجی از کووید ۱۹ مواجه باشیم، اما این موضوع فعلا قابل پیش‌بینی نیست. فقط می‌توان گفت که اکنون موارد کرونا کم است و واریانت غالب‌مان هم همان واریانت قبلی است و فعلا واریانت جدیدی در کشور شناسایی نشده است.

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: در حال حاضر مردم به ویژه افراد در معرض خطر مانند مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، زنان باردار و... واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در عین حال همان پروتکل‌هایی که برای پیشگیری از کرونا رعایت می‌شد، در پیشگیری از ابتلا و انتقال آنفلوآنزا هم موثر است. افراد به ویژه کسانی که بیمار هستند، ماسک بزنند. به ویژه در جاهای شلوغ مانند اتوبوس و مترو افراد از ماسک استفاده کنند.

مختاری آزاد درباره سفر ایرانیان به قطر برای تماشای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، گفت: این افراد واکسن‌شان را تزریق کنند و همان پروتکل‌های  بهداشتی که برای کرونا انجام می شد، در این سفر هم رعایت کنند. زیرا افراد از همه جای دنیا به قطر می‌آیند و ممکن است واریانت‌های جدیدی که ما هنوز در کشور نداریم، بدون رعایت مسائل بهداشتی در بازگشت این افراد به کشور وارد شود. بنابراین باید رعایت‌ها انجام شود.

 

پایان خبر /

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.