پایگاه خبری دست دوز - حجم و مصرف پوشاک در جهان Garments Volume and Consumption

حجم و مصرف پوشاک در جهان Garments Volume and Consumption


 

بازار جهانی خرده فروشی لباس در حال حاضر سالانه حدود ۱/۳۴ تریلیون دلار ارزش دارد. اگر فروش کفش و جواهر آلات نیز در نظر گرفته شود، این ارزش به حدود ۲ تریلیون دلار خواهد رسید. در صورتیکه میزان پولی که مصرف کنندگان برای خرید لباس، کفش و جواهرآلات هر سال اختصاص می دهند را در نظر بگیریم مشاهده می کنیم که این مبلغ با ترکیبی از تولید ناخالص داخلی (GDP) 126 کشور فقیر جهان برابر است یا فقط کمی از اندازه اقتصاد ایتالیا بزرگتر خواهد بود.

*الهام صمدی
این مقدار عظیم از سرمایه اختصاص داده شده بر روی مد منجر به تولید کوهی از لباس ها و کفش ها شده است. تخمین زده می شود که در سراسر جهان، حدود ۱۰۷ میلیارد تکه لباس و ۱۴/۵ میلیارد جفت کفش در سال ۲۰۱۷ به فروش رسیده باشد. این رقم نشان می دهد که هر فردی بر روی کره زمین تقریبا ۱۳ لباس و ۲ جفت کفش خریده است، هر چند که الگوهای خرید بین کشورها به طور قابل ملاحظه ای متفاوت است.
این ارقام رو به رشد است. انتظار می رود که مقدار کالاهای تولید شده برای بازار پوشاک حدود ۱۳% تا سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند که این افزایش تقریبا سبب فروش اضافی ۱۳ میلیاردی لباس خواهد شد. با توجه به اینکه این رقم از افزایش ۸ درصدی پیش بینی شده برای حجم بازار پیشی گرفته است، پس این افزایش به ادامه روند تغییر تولید به سمت کالاهایی با ارزش بسیار کم تر منجر خواهد شد.

کدام کشورها بیشترین حجم از تولیدات لباس را مصرف می کنند؟

ده کشور بر روی بازار خرده فروشی جهان سیطره دارند که عبارتند از چین، ایالات متحده، هند، ژاپن، آلمان، بریتانیا، روسیه، فرانسه، ایتالیا و برزیل. روی هم رفته این کشورها سه چهارم از سهم بازار لباس و بیش از دو سوم از کفش های فروخته شده هر سال را تولید می نمایند.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.