پایگاه خبری دست دوز - چشم انداز فعلی بازارهای جهانی نساجی Current Outlook in the World Textile Markets

چشم انداز فعلی بازارهای جهانی نساجی Current Outlook in the World Textile Markets

 

 

صادرات محصولات صنعتی جهان در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، ۲۷ درصد کاهش یافته است. این میزان انقباض ۲۳ درصد بیشتر از بحران جهانی ۲۰۰۸ بود.

*سارا مهرابی

سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می کند که شرایط جدید تا نیمه دوم سال ۲۰۲۱، با احتمال کاهش موارد روزانه و واکسیناسیون در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به عنوان راه حل جدید و دائمی ادامه یابد.
براساس داده های صادرات بخش متعلق به مجمع صادر کنندگان ترکیه (TIM)، کل صادرات ترکیه در پنج ماه اول سال ۲۰۲۰ با ۱۹.۷ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۶۱.۶ میلیارد دلار بین ژانویه و مه ۲۰۲۰ رسیده است. صادرات منسوجات ۲۶.۷ درصد و صادرات ماشین آلات ۱۶.۶ درصد کاهش داشته است. در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۰، ارزش ماشین آلات صادراتی، ۶.۲ میلیارد دلار بوده است.
طبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط ITMF (فدراسیون بین المللی تولید کنندگان نساجی) با حضور ۶۰۰ شرکت از نقاط مختلف جهان ، سفارش های نساجی به طور متوسط ۴۲ درصد در سراسر جهان کاهش یافته است. سفارشات در کشورهایی کاهش یافته که تحت تأثیر بیماری همه گیر Covid-19 قرار دارند.
با مقایسه داده های صادرات و واردات ماشین آلات نساجی در پنج ماه نخست سال گذشته، مشاهده می شود که صادرات ماشین آلات نساجی ترکیه ۲۰.۶ درصد کاهش یافته، در حالی که واردات ۳۳.۸ درصد افزایش یافته است.

کاهش محموله های جدید ماشین آلات نساجی در سال ۲۰۱۹

در سال ۲۰۱۹ در ماشین آلات نساجی یک انقباض جهانی، هرچند غیر قابل توجه، رخ داد. با این وجود، پس از این انقباض بخش ماشین آلات نساجی در کشورما و در جهان تحت تاثیر Covid-19 از ماه مارچ میلادی کاهش صادرات را تجربه کرد.
صادرکنندگان اصلی ماشین آلات نساجی به استثنای چین کاهش صادرات را در سال ۲۰۱۹ تجربه کردند. در همین دوره ، صادرات ماشین آلات نساجی ترکیه ۸۰۰ میلیون دلار آمریکا بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۸ درصد افزایش داشت.
سهم ترکیه از صادرات ماشین آلات نساجی در جهان ۲.۶ درصد است.
ماشین آلات نساجی ایتالیا ، آلمان و سوئیس در سال ۲۰۱۹ قدرت خود را بازارهای ترکیه ، چین و هند از دست دادند. افزایش ماشین آلات نساجی چین در بازارهای ترکیه و هند قابل توجه بود. مشاهده شد که تولیدکنندگان ماشین آلات نساجی چین و سوئیس صادرات ماشین آلات نساجی به آفریقا (۴۱ درصد) و آمریکای جنوبی (۲۷ درصد) را افزایش دادند.

وضعیت صادرات و واردات ماشین آلات نساجی ترکیه 

صادرات ماشین آلات نساجی ترکیه در ماه آوریل و مه امسال کاهش داشته، در حالی که در ماه ژوئن نسبت به سال قبل ۱۸ درصد افزایش داشته است.
با مقایسه شش ماهه اول سال ۲۰۲۰ با شش ماه اول سال گذشته، صادرات بخش ۱۵.۷ درصد کاهش داشته است. در نیمه اول سال گذشته صادرات به ارزش ۳۱۸.۵ میلیون دلار آمریکا انجام شد، در حالی که صادرات در نیمه اول سال جاری به ارزش ۲۶۸.۵ میلیون دلار آمریکا انجام شده است. در همین دوره ، واردات بخش با ۳۳.۴ درصد افزایش، از ۴۵۸ میلیون دلار آمریکا به ۶۱۱ میلیون دلار آمریکا رسیده است.
با بررسی واردات از ژانویه تا ژوئن سال ۲۰۲۰ ، مشاهده می شود که؛

  • آلمان؛ در دستگاه های ریسندگی،
  • بلژیک و ایتالیا؛ در دستگاه های بافندگی،
  • ایتالیا ، ژاپن و آلمان؛ در ماشین آلات کش بافی،
  • آلمان و چین؛ در قطعات یدکی ماشین آلات نساجی،
  • چین؛ در همه زیر گروه های ماشین های پراخت کاری و برش،
  • چین؛ در ماشین آلات پوشاک (چرخ خیاطی) آماده،
  • پرتغال؛ در دستگاه های چاپ،
  • آلمان؛ در مواد شیمیایی نساجی پیشتاز هستند.

در همین دوره ، هیچ تمایزی در بازارهای صادراتی مشاهده نشد. ترکیه به حفظ بازار صادرات خود در کشورهای هدف مانند بنگلادش ، ایران ، مصر ، پاکستان و ازبکستان ادامه داد.
با این حال در دوره دردناک همه گیری Covid-19، سرمایه گذاری های نساجی در ترکیه تا حدودی ادامه یافت. همانطور که در اسناد تشویقی سرمایه گذاری مشاهده می شود، از ماشین آلات نساجی داخلی نیز علاوه بر ماشین آلات وارداتی برای سرمایه گذاری های جدید در مناطق بورسا ، دنیزلی و ماراش از استفاده می شود. در دوره آتی، اثرات مالیات های بیشتر بر واردات محصولات این بخش و روند ترجیح ماشین آلات داخلی نیز بررسی می شود.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.